ماساژ درمانی چیست؟

 

ماساژ درمانی به معنای به کارگیری تکنیک ها و حرکات مختلف وترکیبی توسط دستان ماسور، بر روی بافت ها و عضلات فرد می باشد.امروزه توجه ویژه ای  به ماساژ درمانی به عنوان روشی بدون عوارض برای درمان بیماری ها به خصوص گرفتگی های عضلانی، می شود. همانطور که گفتیم امروزه  ماساژ درمانی به عنوان روشی تکمیلی یا جایگزینی برای درمان بسیاری از بیماری ها محسوب می شود.علاوه بر درمان بیماری ها،تاثیرات فوق العاده و مختلفی را برای بدن به همراه دارد.در ادامه با این تاثیرات آشنا می شویم.

فواید ماساژ درمانی چیست؟

فواید ماساژ درمانی بر روی بدن،با توجه به روش های مختلف ماساژ درمانی وگاها به کارگیری ابزارها وروغن های مختلف متفاوت است.به طور کلی در تمامی روش های ماساژ درمانی،استرس و اضطراب فرد کاهش می یابد،باعث آزاد سازی و تنظیم هورمون های مختلف بدن فرد می شود و به طور کلی احساس استرس و خستگی را از بدن فرد دور می کند.

هر کدام از انواع روش های ماساژدرمانی،علاوه بر تاثیرات کلی،تاثیرات جزئی تری نیز دارند.به عنوان مثال در ماساژ سنگ داغ که روشی سریع برای کاهش درد با استفاده از سنگ های گرم شده محسوب می شود،تنظیم گردش خون و سریع را در فرد به همراه دارد.برای آشنایی جزئی تر با تاثیرات مختلف انواع ماساژ درمانی،مقالات مربوط به هر ماساژ را مطالعه کنید.

انواع روش های ماساژ درمانی چیست؟

روش های ماساژ درمانی

به طور کلی دنیای ماساژ درمانی و تکنیک های آن بسیار گسترده هستند.در این قمست قصد داریم پرکاربردترین روش های ماساژدرمانی را بررسی کنیم و توضیح کوتاهی در مورد هر یک از روش ها بیان کنیم.

آموزش کاربر ماساژ

ابتدایی ترین دوره ی آموزشی  برای افرادی که علاقه مند به ورود به  حوزه ی ماساژ درمانی هستند،محسوب می شود.در واقع در دوره آموزش کاربر ماساژ،فرد تمامی تکنیک های پایه و اساسی ماساژ به عنوان مثال تکنیک های مالشی و نوازشی را به صورت تئوری و عملی فرا میگیرد.هم چنین با نکات ابتدایی آماده سازی اتاق و مراجعه کنندگان برای دریافت ماساژ نیز آشنا می شوند.

قابل ذکر است که در ابتدا باید آناتومی بدن انسان را برای اعمال فشار یا اجرای تکنیک های ماساژ،بشناسید. تمامی نکات لازم برای شناخت و یادگیری آناتومی بدن انسان را در دوره ی آموزش کاربر ماساژ فرا میگیرید.

آموزش ماساژ رفلکسولوژی

یکی از مهم ترین انواع روش های ماساژ درمانی،ماساژ رفلکسولوژی است.در دوره آموزش ماساژ رفلکسولوژی،با اعمال فشار بر روی نقاط رفلکس موجود در پا،گوش و دست،باعث درمان و بهبود بسیاری از بیماری ها می شوید.در ابتدا تمامی نقاط رفلکس موجود در پا،گوش و دست آشنا می شوید وسپس تکنیک های لازم ماساژ جهت اجرای آن بر روی فرد بیمار را فرا میگیرد.

امروزه افراد زیادی در دوره ی آموزش ماساژ رفلکسولوژی شرکت می کنند،زیرا روشی سریع و کاربردی برای درمان بیماری ها محسوب می شود.

ماساژ سنگ داغ

از گذشته تا کنون،برای کاهش درد به خصوص درد های عضلانی،از گرما استفاده می کردند.در این نوع ماساژ،سنگ های مخصوصی را در هیتر های گرما،داغ می کنند و برای ماساژ استفاده می کنند.این نوع ماساژ امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، زیرا برای کاهش سریع درد و بهبود آن ماساژی کاربردی به شمار می آید.

تریگر پوینت تراپی

در واقع تریگرپوینت ها یا نقاط ماشه ای،گره های عضلانی به وجود آمده در بافت و عضلات بدن می باشد که باعث ارجاع درد به دیگر نواحی بدن می شود.کار و ماساژ بر روی این گره های عضلانی،سبب آزاد سازی آن ها و بهبود درد های ارجاعی است.امروزه برای درمان  بیماران زیادی از این روش استفاده می شود.افراد پس از گذراندن این دوره ی آموزشی می توانند زیر نظر پزشک در کلینیک های تخصصی درمان به خصوص فیزیوتراپی ها مشغول به کار شوند. پس افراد برای حرفه ای تر شدن بیشتر می توانند بعد از گذراندن دوره ی آموزشی کاربر ماساژ،در این دوره ی حرفه ای شرکت کنند.

علاوه بر ماساژ های ذکر شده در بالا،ماساژ های دیگری همچون ماساژ شمع و… وجود دارد،اما ما مهم ترین و پرطرفدارترین روش ها ودوره های آموزشی را برای حرفه ای تر شدن و ورود به بازار کار بررسی کردیم.

همانطور که در بالا ذکر کردیم،برای ورود و کسب مجوز برای شروع کار در زمینه ماساژ،ابتدا باید در دوره ی کاربر ماساژ شرکت کنید.

عوارض ماساژ درمانی چیست؟

عوارض ماساژ درمانی

تمامی ماساژ درمانی ها برای کاهش و بهبود درد مورد استفاده قرار میگیرند و مضراتی و عوارضی را به همراه ندارند اما ماساژ درمانی برای بعضی افراد که دارای بیماری های خاص یا در شرایط خاصی هستند،ممنوع می باشد و ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.درحالت کلی ممکن است برای برخی افراد عوارض خفیفی را به همراه داشته باشد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.گاهی  فشار های ایجاد شده در ماساژ درمانی های شدید،ممکن است باعث ناراحتی و التهاب شود،هم چنین از آنجایی که ماساژ به دفع سموم بدن و آزاد سازی هورمون های آرامش کمک بسیاری می کند،ممکن است در برخی افراد خروج سموم بدن باعث حالت تهوع های خفیف شود و خواب آلودگی را به همراه داشته باشد.

در دوره ی آموزشی ماساژ،با تمامی ممنوعیات ماساژ و علت های آن آشنا می شوید.به عنوان مثل خانم های باردار در ماه های اول بارداری خود به هیچ عنوان نباید خدمات ماساژ دریافت کنند،زیرا ممکن است برخی تکنیک های ماساژ باعث سقط جنین شود،یا افرادی که دارای بیماری ها یا التهابات پوستی خاص هستند،نباید بر روی این نقاط از بدن خود ماساژ دریافت کنند.

برای شرکت در دوره ی  آموزش ماساژ درمانی  چه باید کرد؟

ازآنجایی که  امروزه ماساژدرمانی،به عنوان رشته ای مهم و ضروری در جامعه محسوب می شود،افراد زیادی علاقه مند هستند تا وارد این حرفه ی پردرآمد شوند.درواقع شما پس از گذراندن دوره های مربوطه،میتوانید به راحتی با دریافت مدرک فنی و حرفه ای خود سالن مجازای خود را تاسیس کنید یا در کنار برخی کادر درمان های حرفه ای مانند فیزیوتراپیست ها مشغول به کار شوید.

درواقع وارد شدن به این شغل و یادگرفتن این مهارت بسیار آسان است و حرفه ای محسوب شدن شما فقط در گرو تمرین و تکرار است.پس به طور کلی وقتی یه فرد میخواهد وارد حوزه ی ماساژ درمانی شود،ابتدا باید یک موسسه یا آموزشگاه فنی و حرفه ای خوب و معتبر بیابد،سپس در دوره ی کابر ماساژ ثبت نام کند و تمامی تکنیک های اساسی ماساژ را به صورت تئوری و عملی فرا گیرد.برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای کشور باید در آزمون تئوری و عملی آن شرکت کند و پس قبولی در آزمون و صادر شدن مدرک می تواند به راحتی وارد بازار کار شود.لازم به ذکر است آموزشگاه فنی و حرفه ای قانون موفقیت یکی از معتبر ترین آموزشگاه های شرق تهران محسوب می شود که تمامی رشته های ماساژ درمانی را زیر نظر مجرب ترین اساتید برگزار می کند.برای اطلاع از دوره های آموزشی ما با مشاوران ما تماس بگیرید.